Zambia

Masansa, 28 wrzesień 2016

Drodzy Przyjaciele

W Masansie na dobre zaczęła się sucha pora – gorąca (bowiem pora sucha dzieli się na zimną i gorącą). Około południa temperatura regularnie przekracza 30 o C. Nawet jak czasem powieje wiatr to i tak jest on bardzo ciepły i nie przynosi ulgi. Krótko mówiąc prawdziwa Afryka. Taka o jakiej czytało się za młodu w książkach.

Masansa, 14 październik 2015

Drodzy Przyjaciele

Pierwszy dzień października zastał mnie, tak samo jak w roku ubiegłym poza Masansą. Rok temu była to wielkomiejska parafia w Lusace, a w tym znalazłem się w Mukonchi. Miejscowości zdecydowanie mniejszej niż Masansa, gdzie zastępuję przebywającego na urlopie księdza proboszcza Grzegorza. Jak się łatwo domyślić z imienia, pochodzącego z Polski, z diecezji radomskiej. Dzięki temu, że w Masansie jest nas dwóch, w szczególnych sytuacjach możemy pomóc naszym kolegom, no bo jak można zostawić parafię na dwa miesiące bez opieki duszpasterskiej. Właściwie to nawet by można, bo chociażby jeszcze trzy lata temu w Masansie Msza święta była sprawowana raz na trzy miesiące, ale przecież duchowe życie parafii i jego wzrost czerpie swoją moc z sakramentów.

Masansa, 09 grudzień 2015

Drodzy Przyjaciele

Na początku bardzo serdecznie chciałbym Was przeprosić, że nie mogłem się spotkać z Wami wszystkimi w czasie mojego pobytu w Polsce. Nie planowałem tego przyjazdu, a potem po prostu zabrakło czasu. Jednakże w czasie zbliżającego się już wielkimi krokami mojego zaplanowanego na przyszły rok urlopu, na pewno Gaszowic nie ominę. Bardzo serdecznie chciałbym także podziękować księdzu Proboszczowi Leszkowi za pomoc w rozprowadzaniu w Gaszowicach kalendarza „Aniołów Misji” z projektami misjonarzy naszej archidiecezji, w tym także z moim. Mam nadzieję, że „Centrum pastoralne w Old Mkushi” powstanie w miarę szybko i będzie dobrze służyło lokalnej społeczności.

Masansa, 23 wrzesień 2015

Drodzy Przyjaciele

Długi czas nie dawałem znać, co nowego w Masansie, ale złożyło się na to kilka przyczyn. Pierwsza, to może wakacyjny cykl wydawania biuletynu, ale następną były moje problemy z laptopem. Kiedy ostatni raz korzystałem z niego 11 sierpnia, przed udaniem się na pielgrzymkę do Mpimy, nie sygnalizował żadnego problemu, ale kiedy 15 sierpnia wieczoremwróciłem do Masansy, nie dał się już w ogóle uruchomić. Znaleźć kogoś, kto tutaj potrafi poradzić sobie z takim problem to prawdziwa sztuka.

Masansa, 06 lipiec 2015

Drodzy Przyjaciele

Jednym z ciekawszych moich doświadczeń z pobytu w Chingombe, była wyprawa do stacji noszącej nazwę 'Kachema Musuma' - czyli Dobry Pasterz. W sobotę rano po Mszy poczekałem jeszcze aż ministranci zakończą spotkanie ze swoim opiekunem, którym w Chingombe jest … Siostra Służebniczka i zabrawszy sześciu z nich do samochodu pojechaliśmy do rzeki Lukusashi.

Masansa, 15 czerwca 2015

Drodzy Przyjaciele

Gdzieś od połowy maja w Masansie zrobiło się chłodno. W ciągu dnia jest nawet bardzo przyjemnie, bo temperatura oscyluje około 25 oC, jednak poranki zaczynają być chłodne.  Do tej pory najniższa temperatura o godzinie 6.00 rano wynosiła 12 oC. Jak na miesiąc maj to dość chłodno, bo najzimniejszym miesiącem zwykle bywa tu lipiec.

Masansa, 02 czerwiec 2015

Drodzy Przyjaciele

Zainspirowany w Wielką Sobotę, przynoszeniem przez kobiety w tradycyjnych naczyniach wody do poświęcenia, w czasie liturgii Wigilii Paschalnej, obiecałem napisać coś o plastikach w Zambii.

Masansa, 05 maj 2015

Drodzy Przyjaciele

Czwartki to dni, kiedy w Masansie odwiedzamy chorych z Komunią świętą, a czasem tylko z modlitwą i błogosławieństwem, bo nie wszyscy mogą przyjmować Ciało Jezusa. Niektórzy są bowiem dopiero na etapie przygotowania do chrztu, inni na przykład żyją w niepobłogosławionym małżeństwie, bo współmałżonek należący do innej wspólnoty religijnej nie chce się zgodzić na ślub w Kościele katolickim.

Masansa, 10 kwiecień 2015

Jesu nashukuka. Alleluja, Alleluja - Icine cine nashukuka. Alleluja, Alleluja.

Jezus Zmartwychwstał. Alleluja, Alleluja - Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja, Alleluja.

Drodzy Przyjaciele. Cieszymy się radością uczniów, którzy spotkali Zmartwychwstałego i z którymi przeżywaliśmy te najważniejsze w roku dni w liturgii Triduum Paschalnego.

W tym roku, to ksiądz Zenon pojechał na całe Triduum do Old Mkushi, a ja zostałem w Masansie.

Masansa, 18 marzec 2015

Drodzy Przyjaciele

To już mój drugi Wielki Post przeżywany w Zambii, jednak z kilku względów dość różny od poprzedniego. W ubiegłym roku w tym czasie odwiedzałem nasze stacje zawsze z księdzem Zenonem, bo koniecznością było zaznajomienie mnie z terenem całej parafii. Teraz w weekendy jeden z nas wyjeżdża w teren, drugi duszpasterzuje w Masansie. Moglibyśmy zwiększyć częstotliwość odwiedzin naszych stacji, ale przeszkodą jest, że dysponujemy tylko jednym samochodem.